Bugün - 23 Şubat 2018 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Yozgat   11°°C
 
Sorgun kritik dönemeçte VOLEYBOL Erkekler İkinci Lig’inde mücadele eden Sorgun Belediyes..
Demirel'den Yıl Başı Mesajı

Zaman hızla akıyor, ömür sermayesi tükeniyor.

Gündem Haberi - 02 Ocak 2017 Pazartesi

(14:02)

Zaman hızla akıyor, ömür sermayesi tükeniyor. Günleri “dün” eyledikçe, sayılı günlerimiz azalıyor. Yılları eskittikçe, hesap gününe biraz daha yaklaşıyoruz. Yeni bir yıla giriyoruz. Biten eski takvimlerin yerine duvarlarımıza yeni takvimler asacağız. Tıpkı önceki senelerde olduğu gibi. Nasıl da göz açıp kapamak kadar çabucak tükendi yüzlerce gün ve binlerce saat.

Şair ne güzel ifade ediyor bu hakikati.

Geldi geçti ömrüm benim, şol yel esip geçmiş gibi,

Hele bana şöyle geldi, bir göz yumup açmış gibi.

Yeni günler, yeni bir yıl bekliyor bizi. Ömrümüz olursa, onların da tükendiğini göreceğiz. Bir gün biz de bir takvim yaprağından önce düşeceğiz dünyadan. Bizden önce başkaları için hep böyle oldu, bizim için de böyle olacak. Başkaları için sıradan olan bir gün, bizim için en büyük göç başlayacak. Ömür defterimiz kapanacak. Ebedî ömrümüzün rengi o gün belli olacak. Dünya imtihanımız sonlanacak, elimiz kolumuz bağlanacak. O günden itibaren, ebedî hayatı kazanmak için bir şey yapamaz hâle geleceğiz. Geçirdiğimiz yılların hesabı sorulacak.

Zamanın mutlak sahibi belli. Onun için yeni olarak adlandırdığımız zaman adından ziyade o anın nasıl geçirildiğidir. Çünkü tükettiğimiz anımızdan hesaba çekileceğiz. Önemli olan, yeni bir yılın başlamasından ziyade o zamana yüklediğimiz olacaktır.

Gecen zamanı tekrar getirmek elimizde olmadığı için gelin bizler tükettiğimiz günlerimizden rabbimize sığınalım ve bizleri affetmesi için yalvaralım. Yeni başlangıcımızı hatalarımızı gözden geçirip yeni kararlar almak için bir fırsat bilelim. Hayatımızda yeni beyaz sayfalar açmak için bu fırsatı değerlendirelim. Yeni başlangıcımıza mutlak itaat ile başlayıp geçireceğimiz zamanı ilmik ilmik işleyerek kurtuluş sebebine çevirip cenneti kazanma adına zamana değer katalım. Geçireceğimiz her anımızı kendimize halis bir amel için şahit yaparak ahretimize götürelim.

Her anın başlangıcı aslında bizlere bahsettiğim mesajları veriyor. Ancak üzülerek ifade etmeliyim ki, İslam Coğrafyası maalesef başka kültürlere, başka dünyalara, başka dinlere ait yılbaşı eğlenceleri ile bütünleşerek bir tüketim kültürüne dönüşmüştür. Daha acı ve endişe verici olanı ise geleceğimizin teminatı olan çocuklar üzerinden bir kimlik ve kültür erozyonu gerçekleştirilmesidir.

Ömrümüzden telafisi olmayan, hesaba çekileceğimiz bir sene gittiği halde sanki bir sene kazanmış gibi gecen bu zamandan intikam alırcasına, kendini ve değerlerini unutarak, günah, küfür ve gayri ahlaki bir şekilde sabahlara kadar eğlenmek ne kadar hazindir. Rızkını haramdan tatmak için onlara umut bağlamak ne kadar üzüntü verici ve düşündürücüdür.

Gecen zaman içinde İslam Coğrafyasında kan, zulüm ve gözyaşı eksik olmadı. Bir insanlık trajedisi yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Müslümanlar savaşın acımasız şartları içerisinde her gün ölümle yüzleşmektedirler. Açlıktan ilaçsızlığa, barınmadan ısınmaya çok zor şartlarla karşı karşıyalar. iki ateş arasında kalmış çocuklara, kadınlara, yaşlılara, ilaçsız ve dermansız insanlara duyarsız kalmamalıyız. Gün, insanlığımızın ve Müslümanlığımızın imtihan edildiği gündür. Gün, Allah rızası için insanlık namına İslam Coğrafyasında ki kardeşlerimize yardım elini uzatma günüdür. Mezhebi, meşrebi, inanışı, dünya görüşü ne olursa olsun Müslümanlar, hatta bütün insanlık, sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşlar bu yarayı sarmak durumundadırlar. Bunun için bir an önce Titreyip Kendimize dönmeliyiz. Bütün bu olanların yaradılış gayemizden dışarı çıktığımız için başımıza geldiğinin şuuruna varmalıyız ki yaşadıklarımızdan kurtuluşumuza ulaşalım.

Her başlangıcı, anlamsız gayretlerin peşinde sürüklenme vaktinden çıkararak, ömrümüzden geride bıraktığımız yılın muhasebesinin yapıldığı vakte dönüştürelim. Yeni bir ana daha kavuşturduğu için Cenâb-ı Hakk’a şükredelim. Zamanın sahibi Cenâb-ı Hakk’a karşı kulluğumuzun şuuruna varıp günün beş vaktini secdeyle anlamlandıralım. Emredilenleri yaparak gelip geçen yılların tarlasından sonsuzluk hasadını elde edelim.

Ayet-i kerimelerde Cenâb-ı Hak şöyle buyuruyor: “Allah (inkârcılara): ‘Yeryüzünde kaç sene kaldınız?’ diye sorar. Onlar, ‘Bir gün, ya da bir günden daha az bir süre kaldık. Hesap tutanlara sor!’ derler. Bunun üzerine Allah şöyle buyurur: “Çok az bir zaman kaldınız. Keşke bunu (daha önce) bilmiş olsaydınız.” “Sizi boşuna yarattığımızı ve bize tekrar döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?”

Sevgili Peygamberimizin (s.a.s), buyurduğu gibi; Beş şey gelmeden önce beş şeyin değerini iyi bilelim.

Ölümden önce hayatın,

Meşguliyetten önce boş zamanın,

Fakirlikten önce zenginliğin,

İhtiyarlıktan önce gençliğin,

Hastalıktan önce Sağlığın.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni başlangıcımızın, İslam Coğrafyasının kurtuluşuna vesile olmasını diliyor. İçinde bulunduğu durumdan bir an önce kurtulmasını temenni ediyorum. Rabbim kulluk bilincini bizlerden eksik etmesin. Hakkımızda hayırlı olanı kaderimize yazsın.

Ayrıca ebediyete uğurladığımız şehitlerimizi, ölüm yıl dönümlerinde Üstad Seyit Ahmet Arvasi’yi, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyorum.

Ruhları Şad, Mekanları cennet Olsun.

Zulmü sona erdiren bir lütuf olan ve gönüllerimizin fethini sağlayan Mekke’nin fethinin yıl dönümünü kutluyorum.

Selam ve Dua ile..


Kaynak / Editör: Okunma 894

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

Yozgat’ta 9 Fetö Şüphelisi Adliyeye Sevk Edildi
Şehidimize haciz şoku!
Darbecilere TRT yayınını kesmek için destek veren mühendis yakalandı
Yozgat Valisi Yurtnaç: Kamuoyu Yanlış Bilgilendirilmiştir
FETÖ/ PDY Soruşturmasında 24 Kişi Tutuklandı
Şehit Oğlunun Cenaze Namazını Kendisi Kıldırdı
Demirel'den Yıl Başı Mesajı
Basının da Bir Merkez'i Olacak

Diğer Haberler

Yozgatspor’da liste kabarık
İngilizceyi Oynayarak Öğreniyorlar
Saim Kuş Merkeze Alındı
Bozdağ: Yargının kararlarını etkileyeceğini düşünenler boşuna yoruluyorlar
Yatırımlar Yerinde İncelendi
Ablasını Başına Demirle Vurarak Öldürdü
İcra Dairesi Müdürlüğü
Çerkezler şenlikte buluştu
E-Gazete (Gerçek Haber Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Ali Demirdağ

Ali_Demirdağ Afrin: İttihadı İslamın Kapısı

22.02.2018 08:47:23

Cenabı Hak çok küçük şeyleri vesile ..

Hamdi Temel

Hamdi_Temel Ayla filmini izlerken hayal dünyama takılanlar!

21.02.2018 13:57:19

Geçen hafta ailece 1950 yılında Kore Savaşında yaşana..

Salih Arslan

Salih_Arslan Seyit Onbaşı Ve Vefa

31.03.2017 10:21:49

Sizlere iki resimden bahsetmek istiyorum. Bundan sekiz-on yı..

Murat Ersal

Murat_Ersal Tekrarlı cümlelerimiz

16.06.2016 12:43:40

Tuhaflıklar bulunan cümlelerin kullanımındaki ça..

Halit Yılmaz

Halit_Yılmaz Nereden Nerelere

23.04.2012 17:46:01

Uzun yıllar profesyonel liglerde mücadele eden Yozgat&r..
Tadımız kalmadıTÜRKİYE genelinde 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi ile ilgi..
En Çok Okunanlar
Yozgat’ta kaçak kazı operasyonu: 3 gözaltı
YOZGAT’ın Yerköy ilçesinde kaçak kazı yapan 3 kişi.. TÜRKİYE genelinde 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi ile ilgi.. Sorgun kritik dönemeçte VOLEYBOL Erkekler İkinci Lig’inde mücadele eden Sorgun Belediyes.. Yozgat’ta kaçak kazı operasyonu: 3 gözaltı YOZGAT’ın Yerköy ilçesinde kaçak kazı yapan 3 kişi.. Yozgat’ta bulunan kamu kurumlarında görevden uzaklaştırılanların.. Yetim Şule’nin İnanılmaz Azmi Sorgun’da ikamet eden 18 yaşındaki yetim Şule Göçmen, der.. Sorgun'da FETÖ Operasyonu: 6 kişi tutuklandı Yozgat ve İlçelerinde FETÖ Örgütüne yönelik..

16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan Anayasa değişikliği ve Başkanlık sistemi referandum oylamasında tercihini ne olarak kullanacaksın?


Anketler
   Evet14 Kişi (% 63 )
   Hayır8 Kişi (% 36 )
   Fikrim Yok0 Kişi (% 0 )
   Hiçbiri0 Kişi (% 0 )

Toplam 22 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(Yozgat)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5207:1613:0116:0218:3419:52

Hava Durumu
Şehir
(Yozgat)
Bugün
1°°C - 11°°C
Pazar
0°°C - 10°°C
Salı
1°°C - 7°°C
Perşembe
0°°C - 5°°C

Günün Sözü


Avcı değilsin; avdan bahsetme! Okumadığın bir şeyi tefsir etme. Eğer hakikat üstadı senden mana sorarsa; kendi gördüğünü anlat; Pirini gördüğünü değil?


(Ömer Hayyam)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,98