Bugün - 17 Ocak 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Yozgat   3°°C
 
Demirel “Gazeteciler önemli bir mesleği icra etmektedir”Yozgat Makine Mühendisler Odası Başkanı Tahir Demirel, 10 Ocak Ç..
“Yozgatlı İşadamları Zirvesi / Avrupa” toplantısı Sorgun’da yapıldı

YOZGAT’ın yatırım potansiyelini ortaya çıkarmak, iş adamlarının Yozgat’a yatırım yapmalarını sağlamak, istihdamı artırmak, büyük şehirlere göçü önlemek ve Yozgat’ı yaşanabilir bir şehir haline getirmek için Yozgat Valiliği ve ORAN Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen ve 80 iş adamının katıldığı “Yozgatlı İşadamları Zirvesi / Avrupa” toplantısı Sorgun’da yapıldı.

Sorgun Haberi - 19 Eylül 2017 Salı

(11:14)

YOZGAT’ın yatırım potansiyelini ortaya çıkarmak, iş adamlarının Yozgat’a yatırım yapmalarını sağlamak, istihdamı artırmak, büyük şehirlere göçü önlemek ve Yozgat’ı yaşanabilir bir şehir haline getirmek için Yozgat Valiliği ve ORAN Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen ve 80 iş adamının katıldığı “Yozgatlı İşadamları Zirvesi / Avrupa” toplantısı Sorgun’da yapıldı.

Sorgun Safa Termal Otelde yapılan toplantıya Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, yatırımcı kurum ve kuruluş temsilcileri, bazı daire müdürleri ve yurt dışında yaşayan Yozgatlı iş adamları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kilci, 5-6-7 Mayıs tarihlerinde bu programın ilkini ifa ettiklerini hatırlatarak, “Bu programın ardından bizler kalkınma ajansı olarak ilimize yatırım çekmek için elimizden geleni sarf edeceğiz. Avrupa’dan gelen iş adamlarımız için yeni bir kalkınma ajansıyız. 2009 yılında kurulan bir kamu kurumuyuz. Türkiye’de 26 tane kalkınma ajansı mevcut. Bizim ajansımız Kayseri, Sivas ve Yozgat’tan sorumlu bir ajans. Kamu kurumu olması önemli. Her hangi bir yatırım danışmanının yaptığı işlemleri ajansımızdaki arkadaşlar en az onlar kadar sizlere hizmet etmek için gayret sarf ediyorlar. Yozgat’ta bulunan yatırım destek ofisimiz de ilimize yatırım yapmak isteyen müteşebbislerimizin her zaman hizmetinde” dedi.

        Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ise yaptığı konuşmada, “Elbette insanoğlunun doğacağı yeri kendisinin belirleme imkanı olmuyor. Ama rızkını temin etmek için değişik sebeplerle bulunduğu yerden başka bir ile veya başka bir ülkeye gitme durumunda kalınıyor. Elbette niye gittiniz diye sorgulayacak değiliz. Yozgat’a kim bir çivi çakmak istiyorsa, Yozgat’a kim bir tane yatırım yapmak istiyorsa valimizle, belediyelerimizle, ajanslarımızla, milletvekillerimizle, bakanımızla beraber sizlerin hizmetkarı olmaya talibiz. Bize düşen görev yatırımcıyı Yozgat’a çekmektir. Yatırımcı kardeşlerimizin arayıp bulamadığı yer önümüzdeki yıllarda Yozgat olacak. Bu sene Yozgat’ın havaalanının temelini atmış olacağız. Bu Yozgatlının hayaliydi hep. İkincisi yine Yozgat’ın bir tane OSB’si var. Bürokratik engeller nedeniyle biz yatırımcıyı oraya çekemedik. Üçüncü OSB’nin kurulum çalışmalarını da başlatmış olduk. 2018 yılında Yozgatlı yatırımcının, Yozgat dışından gelecek olan yatırımcının, hatta yabancı yatırımcının Yozgat’a gelmesi içinde tüm gücümüzle gayret göstereceğiz. Oranının ayrı bir özelliği var o da havaalanına yürüme mesafesinde, Sorgun’a 18 Yozgat’a 12 kilometre uzaklıkta olması. Yatırımcımızın oraya yatırım yapması durumunda 6. Bölge teşviklerinin tamamından yararlanabileceği bir OSB olacak. Yine küçük sanayi sitesini de Çalatlı köyü üzerine, havaalanı ve OSB’ye yakın bir yere getireceğiz. Alaca yol ayrımını da bir kavşak noktası yapmak içinde gayret göstereceğiz. Çevre yolunu da Başıbüyüklü’den alarak Alaca yol ayrımına çıkarmış olacağız. Bu bölge ümit ediyorum ki önümüzde ki 5-6 yıl içinde Türkiye’nin en cazip yeri haline gelmiş olacaktır. Dolayısı ile Yozgat’a yatırım yapan kişi orta ve uzun vadede her zaman karlı olacak” ifadelerini kullandı.

         Son olarak kürsüye çıkan ve iş adamlarına seslenen Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, yurt dışında yaşayan Yozgatlı iş adamlarını memleketlerinde ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Yozgat’a yapılacak olan her türlü yatırım ve çalışmalarda biz en büyük desteği Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ ve değerli milletvekillerimizden alıyoruz ve hep birlikte Yozgat’ın gelişmesi için çalışıyoruz. Yozgat’ı daha ileri bir noktaya hep birlikte getireceğiz. Tabi çalışmalar bir ekip işidir. Bir tarafta idare bir tarafta siyasi ayak bir tarafta halk bir tarafta STK’ların bulunduğu bir ortam vardır. Eğer bunların hepsini bir araya getirirseniz ortaya güzel şeyler çıkar. Bütün gayretimiz güzel işler ortaya çıkarmak” dedi.

Hava yollarının OSB’lerin harekete geçmesiyle ilgili en önemli unsur olduğuna vurgu yapan Vali Yurtnaç konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Artık hükümetimizin, devletimizin gücü kuvveti yerinde. Bu maksatla ilimize kazandırılacak olan yatırımlar için emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bu çerçevede Yozgat Türkiye’de ki yüzölçümü itibariyle 14. büyük, nüfus itibariyle 46. büyük vilayet. Son bir senede Yozgat merkezde inşaat sektöründe gözle görülür bir şekilde hareketlilik var. Geçmişten gelen bir alt yapı çalışması var ilimizde. Şimdi bu alt yapının verimini alma zamanı geldi. Üniversite buranın dinamizm gücüdür. 17 bin öğrenciye ulaşmış. Hızlı trenin devreye girmesiyle öğrenci sayısının 30-40 bine kadar çıkacağına inanıyorum. Bununla birlikte üreten bir Yozgat’ı ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. O maksatla sizlerin buraya katılımı, burada bulunması son derece önemlidir. Zannetmeyin ki biz topladık sizi, memleket özleminizi giderdik, sonra sizi bırakacağız. Bizim irtibatımız sizinle her zaman olacak. Bu köprüyü onun için inşa edeceğiz. Size bu gün burada yatırım fırsatlarını anlatacağız. Türkiye’de hep teşviklerden bahsediyoruz. Genel itibari ile fotoğrafı ortaya iyi koymak lazım. 5. Bölge Yozgat’ın içinde bulunduğu teşvik bölgesidir. Yozgat’ın OSB’sine yapacağınız yatırımlarda 6. Bölge teşvikten yararlanacaksınız. Bunu bilmemiz öncelikle önemli. Fırsatlar var bu ülkede, şanslar var. Biz sizin cebinize, kasanıza hitap etmek için buraya davet ettik. Avrupa’da birçok maliyetiniz var. O maliyetleriniz Türkiye’de yok. Türkiye’de de olan maliyet Yozgat’ta yok. Burada da yeni bir kapı oluşturarak oradaki işlerinizi bile destekleyebilirsiniz. Siz kazanırsanız biz mutlu olacağız, görevimizi yapmış olacağız. Aksi takdirde hissetmeyen, heyecan duymayan, vatandaşa destek olmak amacıyla bir yol açmak için gayret etmeyen bir yapıdan üretim çıkmaz, sonuç çıkmaz. Biz sonuca odaklı çalışmak için buradayız. Bu konuda biz sizleri destekleyeceğiz ve Yozgat’ta hareketli günleri hep birlikte getireceğiz. Demir yolumuz var, limana yakınız, havaalanımız geliyor.”

        Toplantının ardından Yozgat Merkeze gelen yurt dışında yaşayan Yozgatlı iş adamları, Çamlık Galata Otel’de desti kırıp Yozgat için vaatte bulunup Çamlık Milli Parkta doğa yürüyüşü yaptı. Daha sonra tekrar Sorgun Termal Otele geçilip akşam yemeği yenildikten sonra yurt dışında yaşayan iş adamları söz alarak kendilerini tanıtıp yaptıkları işler hakkında bilgiler verdi.


Kaynak / Editör: Okunma 369

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SorgunHaberleri

Sorgun Belediyesi Araç Filosunu Genişletti
Şeker işçilerinin kadro eylemi
Bölge Oda-Borsalar İle Kıyaslama Toplantısı Yapıldı
Emniyete Moral Ziyareti
Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Başarılı Öğrencileri Ödüllendirdi
Sorgun’da yol yapım çalışmaları başladı
Sorgun'da Yeni Hükümet Konağı Çalışmaları
Okul harçlığı olarak biriktirdiği dolar ve euro’yu türk lirasına çevirdi

Diğer Haberler

Saman İhtiyacı Anız Yangınlarını Azalttı
Şimşek, Başarılı Sporcuyu Ödüllendirildi
Soysal ailesi çatışmanın ortasında kaldı
Yozgat’ta Sosyal Medya Sapığı Polise Yakalandı
GERÇEK OFSET MATBAASI
Yozgat İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği
Kazanmak İçin Çıkacağız
Sorgun'da Yeni Hükümet Konağı Çalışmaları
E-Gazete (Gerçek Haber Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Ali Demirdağ

Ali_Demirdağ Diyanetle neden bu kadar uğraşıyorlar?

10.01.2018 11:27:42

“Ey İman edenler! İçki, kumar, putlar ve kısmet..

Hamdi Temel

Hamdi_Temel Felakete hep beraber sürükleniyoruz haberiniz olsun!

10.01.2018 11:26:17

Geçen gün İzmir Ödemiş Kaymakçı &cce..

Salih Arslan

Salih_Arslan Seyit Onbaşı Ve Vefa

31.03.2017 10:21:49

Sizlere iki resimden bahsetmek istiyorum. Bundan sekiz-on yı..

Murat Ersal

Murat_Ersal Tekrarlı cümlelerimiz

16.06.2016 12:43:40

Tuhaflıklar bulunan cümlelerin kullanımındaki ça..

Halit Yılmaz

Halit_Yılmaz Nereden Nerelere

23.04.2012 17:46:01

Uzun yıllar profesyonel liglerde mücadele eden Yozgat&r..
10 Ocak Çalışan Gazeteciler GünüMilliyetçi Hareket Partisi Sorgun İlçe Başkanı Yusuf Kut..
En Çok Okunanlar
Sorgun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına Erdal Kaygısuz seçildi Sorgun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına Erdal Kaygısuz seçild.. Yozgat’ta bulunan kamu kurumlarında görevden uzaklaştırılanların.. Yetim Şule’nin İnanılmaz Azmi Sorgun’da ikamet eden 18 yaşındaki yetim Şule Göçmen, der.. Sorgun'da FETÖ Operasyonu: 6 kişi tutuklandı Yozgat ve İlçelerinde FETÖ Örgütüne yönelik..

16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan Anayasa değişikliği ve Başkanlık sistemi referandum oylamasında tercihini ne olarak kullanacaksın?


Anketler
   Evet14 Kişi (% 63 )
   Hayır8 Kişi (% 36 )
   Fikrim Yok0 Kişi (% 0 )
   Hiçbiri0 Kişi (% 0 )

Toplam 22 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(Yozgat)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2307:5312:5815:2717:5119:13

Hava Durumu
Şehir
(Yozgat)
Bugün
-4°°C - 3°°C
Cuma
0°°C - 4°°C
Pazar
2°°C - 6°°C
Salı
-3°°C - -1°°C

Günün Sözü


İlim irfan mürşittir karanlıkları boğar. İnsanları cehalet, gaflet bunaltıp boğar?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,92