Bugün - 20 Mart 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Yozgat   19°°C
 
Bozdağ, gündemle ilgili soruları yanıtladıBAŞBAKAN Yardımıcısı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'İ..
“Yozgatlı İşadamları Zirvesi / Avrupa” toplantısı Sorgun’da yapıldı

YOZGAT’ın yatırım potansiyelini ortaya çıkarmak, iş adamlarının Yozgat’a yatırım yapmalarını sağlamak, istihdamı artırmak, büyük şehirlere göçü önlemek ve Yozgat’ı yaşanabilir bir şehir haline getirmek için Yozgat Valiliği ve ORAN Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen ve 80 iş adamının katıldığı “Yozgatlı İşadamları Zirvesi / Avrupa” toplantısı Sorgun’da yapıldı.

Sorgun Haberi - 19 Eylül 2017 Salı

(11:14)

YOZGAT’ın yatırım potansiyelini ortaya çıkarmak, iş adamlarının Yozgat’a yatırım yapmalarını sağlamak, istihdamı artırmak, büyük şehirlere göçü önlemek ve Yozgat’ı yaşanabilir bir şehir haline getirmek için Yozgat Valiliği ve ORAN Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen ve 80 iş adamının katıldığı “Yozgatlı İşadamları Zirvesi / Avrupa” toplantısı Sorgun’da yapıldı.

Sorgun Safa Termal Otelde yapılan toplantıya Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, yatırımcı kurum ve kuruluş temsilcileri, bazı daire müdürleri ve yurt dışında yaşayan Yozgatlı iş adamları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kilci, 5-6-7 Mayıs tarihlerinde bu programın ilkini ifa ettiklerini hatırlatarak, “Bu programın ardından bizler kalkınma ajansı olarak ilimize yatırım çekmek için elimizden geleni sarf edeceğiz. Avrupa’dan gelen iş adamlarımız için yeni bir kalkınma ajansıyız. 2009 yılında kurulan bir kamu kurumuyuz. Türkiye’de 26 tane kalkınma ajansı mevcut. Bizim ajansımız Kayseri, Sivas ve Yozgat’tan sorumlu bir ajans. Kamu kurumu olması önemli. Her hangi bir yatırım danışmanının yaptığı işlemleri ajansımızdaki arkadaşlar en az onlar kadar sizlere hizmet etmek için gayret sarf ediyorlar. Yozgat’ta bulunan yatırım destek ofisimiz de ilimize yatırım yapmak isteyen müteşebbislerimizin her zaman hizmetinde” dedi.

        Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ise yaptığı konuşmada, “Elbette insanoğlunun doğacağı yeri kendisinin belirleme imkanı olmuyor. Ama rızkını temin etmek için değişik sebeplerle bulunduğu yerden başka bir ile veya başka bir ülkeye gitme durumunda kalınıyor. Elbette niye gittiniz diye sorgulayacak değiliz. Yozgat’a kim bir çivi çakmak istiyorsa, Yozgat’a kim bir tane yatırım yapmak istiyorsa valimizle, belediyelerimizle, ajanslarımızla, milletvekillerimizle, bakanımızla beraber sizlerin hizmetkarı olmaya talibiz. Bize düşen görev yatırımcıyı Yozgat’a çekmektir. Yatırımcı kardeşlerimizin arayıp bulamadığı yer önümüzdeki yıllarda Yozgat olacak. Bu sene Yozgat’ın havaalanının temelini atmış olacağız. Bu Yozgatlının hayaliydi hep. İkincisi yine Yozgat’ın bir tane OSB’si var. Bürokratik engeller nedeniyle biz yatırımcıyı oraya çekemedik. Üçüncü OSB’nin kurulum çalışmalarını da başlatmış olduk. 2018 yılında Yozgatlı yatırımcının, Yozgat dışından gelecek olan yatırımcının, hatta yabancı yatırımcının Yozgat’a gelmesi içinde tüm gücümüzle gayret göstereceğiz. Oranının ayrı bir özelliği var o da havaalanına yürüme mesafesinde, Sorgun’a 18 Yozgat’a 12 kilometre uzaklıkta olması. Yatırımcımızın oraya yatırım yapması durumunda 6. Bölge teşviklerinin tamamından yararlanabileceği bir OSB olacak. Yine küçük sanayi sitesini de Çalatlı köyü üzerine, havaalanı ve OSB’ye yakın bir yere getireceğiz. Alaca yol ayrımını da bir kavşak noktası yapmak içinde gayret göstereceğiz. Çevre yolunu da Başıbüyüklü’den alarak Alaca yol ayrımına çıkarmış olacağız. Bu bölge ümit ediyorum ki önümüzde ki 5-6 yıl içinde Türkiye’nin en cazip yeri haline gelmiş olacaktır. Dolayısı ile Yozgat’a yatırım yapan kişi orta ve uzun vadede her zaman karlı olacak” ifadelerini kullandı.

         Son olarak kürsüye çıkan ve iş adamlarına seslenen Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, yurt dışında yaşayan Yozgatlı iş adamlarını memleketlerinde ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Yozgat’a yapılacak olan her türlü yatırım ve çalışmalarda biz en büyük desteği Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ ve değerli milletvekillerimizden alıyoruz ve hep birlikte Yozgat’ın gelişmesi için çalışıyoruz. Yozgat’ı daha ileri bir noktaya hep birlikte getireceğiz. Tabi çalışmalar bir ekip işidir. Bir tarafta idare bir tarafta siyasi ayak bir tarafta halk bir tarafta STK’ların bulunduğu bir ortam vardır. Eğer bunların hepsini bir araya getirirseniz ortaya güzel şeyler çıkar. Bütün gayretimiz güzel işler ortaya çıkarmak” dedi.

Hava yollarının OSB’lerin harekete geçmesiyle ilgili en önemli unsur olduğuna vurgu yapan Vali Yurtnaç konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Artık hükümetimizin, devletimizin gücü kuvveti yerinde. Bu maksatla ilimize kazandırılacak olan yatırımlar için emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bu çerçevede Yozgat Türkiye’de ki yüzölçümü itibariyle 14. büyük, nüfus itibariyle 46. büyük vilayet. Son bir senede Yozgat merkezde inşaat sektöründe gözle görülür bir şekilde hareketlilik var. Geçmişten gelen bir alt yapı çalışması var ilimizde. Şimdi bu alt yapının verimini alma zamanı geldi. Üniversite buranın dinamizm gücüdür. 17 bin öğrenciye ulaşmış. Hızlı trenin devreye girmesiyle öğrenci sayısının 30-40 bine kadar çıkacağına inanıyorum. Bununla birlikte üreten bir Yozgat’ı ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. O maksatla sizlerin buraya katılımı, burada bulunması son derece önemlidir. Zannetmeyin ki biz topladık sizi, memleket özleminizi giderdik, sonra sizi bırakacağız. Bizim irtibatımız sizinle her zaman olacak. Bu köprüyü onun için inşa edeceğiz. Size bu gün burada yatırım fırsatlarını anlatacağız. Türkiye’de hep teşviklerden bahsediyoruz. Genel itibari ile fotoğrafı ortaya iyi koymak lazım. 5. Bölge Yozgat’ın içinde bulunduğu teşvik bölgesidir. Yozgat’ın OSB’sine yapacağınız yatırımlarda 6. Bölge teşvikten yararlanacaksınız. Bunu bilmemiz öncelikle önemli. Fırsatlar var bu ülkede, şanslar var. Biz sizin cebinize, kasanıza hitap etmek için buraya davet ettik. Avrupa’da birçok maliyetiniz var. O maliyetleriniz Türkiye’de yok. Türkiye’de de olan maliyet Yozgat’ta yok. Burada da yeni bir kapı oluşturarak oradaki işlerinizi bile destekleyebilirsiniz. Siz kazanırsanız biz mutlu olacağız, görevimizi yapmış olacağız. Aksi takdirde hissetmeyen, heyecan duymayan, vatandaşa destek olmak amacıyla bir yol açmak için gayret etmeyen bir yapıdan üretim çıkmaz, sonuç çıkmaz. Biz sonuca odaklı çalışmak için buradayız. Bu konuda biz sizleri destekleyeceğiz ve Yozgat’ta hareketli günleri hep birlikte getireceğiz. Demir yolumuz var, limana yakınız, havaalanımız geliyor.”

        Toplantının ardından Yozgat Merkeze gelen yurt dışında yaşayan Yozgatlı iş adamları, Çamlık Galata Otel’de desti kırıp Yozgat için vaatte bulunup Çamlık Milli Parkta doğa yürüyüşü yaptı. Daha sonra tekrar Sorgun Termal Otele geçilip akşam yemeği yenildikten sonra yurt dışında yaşayan iş adamları söz alarak kendilerini tanıtıp yaptıkları işler hakkında bilgiler verdi.


Kaynak / Editör: Okunma 488

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SorgunHaberleri

Vergi Dairesi Personelinden Başkan Şimşek’e Ziyaret
Şehit Polis Memuru Ahmet Alan son yolculuğuna uğurlandı
Başkan, Madencilerle Bir Araya Geldi
Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar Görevine Başladı
Sorgun’da kavşak ve refüjlerde çiçeklendirme çalışmaları devam ediyor
2. Agro Sorgun Tarım Fuarı Açılışa Hazır
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
Sorgun’da Trafik Kazası: 9 Yaralandı

Diğer Haberler

59 Genç Girişimciye Sertifika
Açılışa Hazır Kadınlara Özel Termal Tesisi Erkekler Test Etti
Çamlık Milli Parkı Kahvaltı Evi hizmete açıldı
Yozgat’ta Kaçak Telefon Operasyonu
Yozgat Jandarmadan Kaçak İçki Operasyonu
Tarımda İşbirliği Değerlendirildi
Sorgun’da Ekili Tarım Arazisinde Yangın Çıktı
Liderler Kayıpsız
E-Gazete (Gerçek Haber Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Ali Demirdağ

Ali_Demirdağ YOZGAT DA 6.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

20.03.2018

HALK AYAKLANDI,İNSANLAR SOKAKLARA DÖKÜLDÜ BİNLERCE KİŞİ GEC..

Hamdi Temel

Hamdi_Temel En sağlıklı beslenme, evde yapılan besinle olur!

07.03.2018 08:14:00

21 Şubat 2018 tarihinde Diyarbakır Eczacı Odasının düze..

Salih Arslan

Salih_Arslan Seyit Onbaşı Ve Vefa

31.03.2017 10:21:49

Sizlere iki resimden bahsetmek istiyorum. Bundan sekiz-on yı..

Murat Ersal

Murat_Ersal Tekrarlı cümlelerimiz

16.06.2016 12:43:40

Tuhaflıklar bulunan cümlelerin kullanımındaki ça..

Halit Yılmaz

Halit_Yılmaz Nereden Nerelere

23.04.2012 17:46:01

Uzun yıllar profesyonel liglerde mücadele eden Yozgat&r..
Girişimci Üniversite Öğrencisi Kendi Mantar Tesisini KurduSorgun’da girişimci üniversite öğrencisi 24 yaşındaki Merve..
En Çok Okunanlar
Sarıkaya’dan Mehmetçiğe 28 ton süt bağışı yapıldı Sarıkaya Süt Üreticileri Birliği, Türk Silahlı Kuvvetlerinin.. Yozgat’ta bulunan kamu kurumlarında görevden uzaklaştırılanların.. Yetim Şule’nin İnanılmaz Azmi Sorgun’da ikamet eden 18 yaşındaki yetim Şule Göçmen, der.. Sorgun'da FETÖ Operasyonu: 6 kişi tutuklandı Yozgat ve İlçelerinde FETÖ Örgütüne yönelik..

16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan Anayasa değişikliği ve Başkanlık sistemi referandum oylamasında tercihini ne olarak kullanacaksın?


Anketler
   Evet14 Kişi (% 63 )
   Hayır8 Kişi (% 36 )
   Fikrim Yok0 Kişi (% 0 )
   Hiçbiri0 Kişi (% 0 )

Toplam 22 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(Yozgat)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:1306:3812:5516:1819:0120:19

Hava Durumu
Şehir
(Yozgat)
Bugün
9°°C - 19°°C
Perşembe
5°°C - 16°°C
Cumartesi
5°°C - 20°°C
Pazartesi
12°°C - 21°°C

Günün Sözü


Dal rüzgarı affetmiştir ama, kırılmıştır bir kere.


(Konfüçyus)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,91