Bugün - 19 Mart 2018 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Yozgat   17°°C
 
Bozdağ, gündemle ilgili soruları yanıtladıBAŞBAKAN Yardımıcısı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'İ..
Buzağılara koruma!

YOZGAT Gıda Tarım ve Hayvancılık İl müdürlüğü, ‘hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı ölüm oranlarını düşürme yılı’ kapsamında Sorgun Safa Termal Otelde, buzağı ölümlerinin en az seviyeye çekilebilmesine yönelik eğitim çalışması gerçekleştirdi.

Tarım Haberi - 12 Ocak 2018 Cuma

(08:20)

YOZGAT Gıda Tarım ve Hayvancılık İl müdürlüğü, ‘hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı ölüm oranlarını düşürme yılı’ kapsamında Sorgun Safa Termal Otelde, buzağı ölümlerinin en az seviyeye çekilebilmesine yönelik eğitim çalışması gerçekleştirdi. Eğitim seminerine Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Şube Müdürleri, Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Abuzer Acar, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Veteriner Sağlık Ürünleri ve Halk Sağlığı Daire Başkanı Arif Özkan konuşmacı olarak katıldı. 
Kamu ve özel sektörde görev yapan tüm veteriner hekimlerin katıldığı toplantıda, ‘Buzağılarda koruyucu hekimliğin yaygınlaştırılması ve neonatal buzağı ölümlerinin önlenmesi’ ile Veteriner Tıbbi Ürünlerin reçeteli satışında ‘Elektronik Reçete Sistemi’ konulu eğitim çalışmasında, katılımcılar uygulamalar hakkında bilgilendirildi.

BUZAĞI ÖLÜMLERİ

Yozgat gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, ülkemizde her yıl 4,5 milyon buzağının doğduğunu, üretime dahil olmadan, yani et ve süt veriminden faydalanılamadan kaybedilen buzağı sayısının ise 500 binin üzerinde bulunduğuna dikkat çekti. Özdemir, ‘Verebileceği et ve süt verimi dâhil edilmeksizin basit bir hesapla buzağı kayıplarının ülkemize maliyeti yıllık 2 milyar lirayı geçmektedir. Kaybedilen her buzağı yetiştiricimizin de karlılığını düşürmektedir. Çünkü buzağılar işletme gelirinin yüzde 40’ını oluşturmaktadır. Sadece buzağı kayıplarının önüne geçebilirse, zaman içerisinde ithalata da gerek kalmayacaktır’ dedi. İl Müdürü Özdemir, ülke olarak buzağı ölümlerinin önlenmesinde en büyük sorumluluğun veteriner hekimlerine düştüğünü, yetiştiricilerin sağlıklı buzağılar elde edebilmesi için öncelikle koruyucu hekimlik konusunda bilgili ve bilinçli olmaları gerektiğinin altını çizdi. Özdemir, ‘Bu nedenle gerek kamuda çalışan gerekse mesleğini özelde yürüten tüm veteriner hekimlerimiz buzağı kayıplarını asgari düzeylere düşürmek amacı ile gebelik dönemindeki hayvanların bakım-besleme, doğum sonrası buzağıların bakım-besleme-aşılanması konularında hayvan sahiplerini bilgilendirmeleri büyük önem arz etmektedir’ diye konuştu.  

İl Müdürü Özdemir, buzağı ölüm oranında ülke genelinde hedeflerinin buzağı kayıplarını yüzde 15’ten yüzde 5’li rakamlara düşürmek olduğunu söyledi. Özdemir, ‘Bu sayede ülkemizin gerek canlı hayvan gerekse et ihtiyacının karşılanmasında dışa bağımlılığı ortadan kalkacaktır. Sağlıklı buzağıların elde edilmesi yanında damızlık dişi hayvan varlığımızın da korunmasının hayvancılığımızın geleceği açısından büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla damızlık vasfı taşıyan dişi hayvanların kesimhanelerde kesimlerine müsaade edilmemesi, kurban bayramında kurbanlık olarak sevklerine izin verilmemesi gerekmektedir’ dedi.

Doç. Dr. Abuzer Acar, buzağı ölümlerinin önlenmesinde koruyucu hekimlik uygulamalarının önemli olduğunu hatırlattı. Acar, gebe hayvanların doğuma 2 ay kala buzağı ishallerine karşı mutlaka aşılanması gerektiğine vurgu yaptı. Acar, ‘Doğum yapacak ineklerin temiz ve kuru ortamlarda doğum yaptırılmalarını, doğan buzağılara ise doğuma müteakip 1 saat içerisinde ağız sütü en an 2 litre miktarda verildiği takdirde buzağılarda ölüm oranları önemli miktarda düşecektir’ diye konuştu. Veteriner Sağlık Ürünleri ve Halk Sağlığı Daire Başkanı Arif Özkan da, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanacak olan veteriner tıbbi ürünlerin, elektronik reçete sistemi üzerinde yapılacağını kaydetti. Özkan, reçeteli satışı sayesinde hayvan sağlığı ve tedavi uygulamalarının kontrollü bir şekilde yürütülmesi, hayvansal gıdalarda ilaç ve kalıntı takibi açısından çok faydalı bir uygulama olacağını kaydetti.


Kaynak / Editör: Okunma 321

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


TarımHaberleri

Geçici Tarım İşçileri Bizim Misafirimiz
Yozgat Çiftçisine 5 Bin Tüplü Asma Fidanı Dağıtıldı
Sorgun’da Nohut Ekimi Yaygınlaşıyor
Buzağılara koruma!
Tarsim Toplantısı Sorgun’da Yapıldı
Bakan fakıbaba, “biz zengin toprakların zengin çocukları olacağız”
Yozgat’ta soya üretimi deneniyor
Yozgat’ta 260 Projeye 126 Milyon Lira Hibe Destek

Diğer Haberler

Yozgat’ta kış şartlarına uygun çiçekler caddeleri süslüyor
Vali Yurtnaç İftarda Gazi Ve Şehit Yakınlarıyla Bir Araya Geldi
Göletlerde Su Seviyesi Düştü
Engelliler Umut Derneği Bin kişiye Aşure Dağıttı
Ligde Heyecan artıyor
Sorgun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına Erdal Kaygısuz seçildi
Yozgat’ta iki farklı trafik kazasında 4 kişi yaralandı
Şampiyon iyi başladı
E-Gazete (Gerçek Haber Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Hamdi Temel

Hamdi_Temel En sağlıklı beslenme, evde yapılan besinle olur!

07.03.2018 08:14:00

21 Şubat 2018 tarihinde Diyarbakır Eczacı Odasının düze..

Ali Demirdağ

Ali_Demirdağ Afrin: İttihadı İslamın Kapısı

22.02.2018 08:47:23

Cenabı Hak çok küçük şeyleri vesile ..

Salih Arslan

Salih_Arslan Seyit Onbaşı Ve Vefa

31.03.2017 10:21:49

Sizlere iki resimden bahsetmek istiyorum. Bundan sekiz-on yı..

Murat Ersal

Murat_Ersal Tekrarlı cümlelerimiz

16.06.2016 12:43:40

Tuhaflıklar bulunan cümlelerin kullanımındaki ça..

Halit Yılmaz

Halit_Yılmaz Nereden Nerelere

23.04.2012 17:46:01

Uzun yıllar profesyonel liglerde mücadele eden Yozgat&r..
Girişimci Üniversite Öğrencisi Kendi Mantar Tesisini KurduSorgun’da girişimci üniversite öğrencisi 24 yaşındaki Merve..
En Çok Okunanlar
Sarıkaya’dan Mehmetçiğe 28 ton süt bağışı yapıldı Sarıkaya Süt Üreticileri Birliği, Türk Silahlı Kuvvetlerinin.. Yozgat’ta bulunan kamu kurumlarında görevden uzaklaştırılanların.. Yetim Şule’nin İnanılmaz Azmi Sorgun’da ikamet eden 18 yaşındaki yetim Şule Göçmen, der.. Sorgun'da FETÖ Operasyonu: 6 kişi tutuklandı Yozgat ve İlçelerinde FETÖ Örgütüne yönelik..

16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan Anayasa değişikliği ve Başkanlık sistemi referandum oylamasında tercihini ne olarak kullanacaksın?


Anketler
   Evet14 Kişi (% 63 )
   Hayır8 Kişi (% 36 )
   Fikrim Yok0 Kişi (% 0 )
   Hiçbiri0 Kişi (% 0 )

Toplam 22 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(Yozgat)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:1506:4012:5616:1719:0020:18

Hava Durumu
Şehir
(Yozgat)
Bugün
7°°C - 17°°C
Çarşamba
7°°C - 16°°C
Cuma
5°°C - 14°°C
Pazar
4°°C - 15°°C

Günün Sözü


Yetmiş iki millete bir göz ile bak...!


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,92