Bugün - 20 Ocak 2018 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Yozgat   0°°C
 
Erdoğan'dan Düğününü Yarıda Kesip Kendisini Görmeye Gelen Çifte Yakın Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yozgat'ta düğünlerini yarıda kesip kendisi..
Buzağılara koruma!

YOZGAT Gıda Tarım ve Hayvancılık İl müdürlüğü, ‘hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı ölüm oranlarını düşürme yılı’ kapsamında Sorgun Safa Termal Otelde, buzağı ölümlerinin en az seviyeye çekilebilmesine yönelik eğitim çalışması gerçekleştirdi.

Tarım Haberi - 12 Ocak 2018 Cuma

(08:20)

YOZGAT Gıda Tarım ve Hayvancılık İl müdürlüğü, ‘hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı ölüm oranlarını düşürme yılı’ kapsamında Sorgun Safa Termal Otelde, buzağı ölümlerinin en az seviyeye çekilebilmesine yönelik eğitim çalışması gerçekleştirdi. Eğitim seminerine Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Şube Müdürleri, Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Abuzer Acar, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Veteriner Sağlık Ürünleri ve Halk Sağlığı Daire Başkanı Arif Özkan konuşmacı olarak katıldı. 
Kamu ve özel sektörde görev yapan tüm veteriner hekimlerin katıldığı toplantıda, ‘Buzağılarda koruyucu hekimliğin yaygınlaştırılması ve neonatal buzağı ölümlerinin önlenmesi’ ile Veteriner Tıbbi Ürünlerin reçeteli satışında ‘Elektronik Reçete Sistemi’ konulu eğitim çalışmasında, katılımcılar uygulamalar hakkında bilgilendirildi.

BUZAĞI ÖLÜMLERİ

Yozgat gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, ülkemizde her yıl 4,5 milyon buzağının doğduğunu, üretime dahil olmadan, yani et ve süt veriminden faydalanılamadan kaybedilen buzağı sayısının ise 500 binin üzerinde bulunduğuna dikkat çekti. Özdemir, ‘Verebileceği et ve süt verimi dâhil edilmeksizin basit bir hesapla buzağı kayıplarının ülkemize maliyeti yıllık 2 milyar lirayı geçmektedir. Kaybedilen her buzağı yetiştiricimizin de karlılığını düşürmektedir. Çünkü buzağılar işletme gelirinin yüzde 40’ını oluşturmaktadır. Sadece buzağı kayıplarının önüne geçebilirse, zaman içerisinde ithalata da gerek kalmayacaktır’ dedi. İl Müdürü Özdemir, ülke olarak buzağı ölümlerinin önlenmesinde en büyük sorumluluğun veteriner hekimlerine düştüğünü, yetiştiricilerin sağlıklı buzağılar elde edebilmesi için öncelikle koruyucu hekimlik konusunda bilgili ve bilinçli olmaları gerektiğinin altını çizdi. Özdemir, ‘Bu nedenle gerek kamuda çalışan gerekse mesleğini özelde yürüten tüm veteriner hekimlerimiz buzağı kayıplarını asgari düzeylere düşürmek amacı ile gebelik dönemindeki hayvanların bakım-besleme, doğum sonrası buzağıların bakım-besleme-aşılanması konularında hayvan sahiplerini bilgilendirmeleri büyük önem arz etmektedir’ diye konuştu.  

İl Müdürü Özdemir, buzağı ölüm oranında ülke genelinde hedeflerinin buzağı kayıplarını yüzde 15’ten yüzde 5’li rakamlara düşürmek olduğunu söyledi. Özdemir, ‘Bu sayede ülkemizin gerek canlı hayvan gerekse et ihtiyacının karşılanmasında dışa bağımlılığı ortadan kalkacaktır. Sağlıklı buzağıların elde edilmesi yanında damızlık dişi hayvan varlığımızın da korunmasının hayvancılığımızın geleceği açısından büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla damızlık vasfı taşıyan dişi hayvanların kesimhanelerde kesimlerine müsaade edilmemesi, kurban bayramında kurbanlık olarak sevklerine izin verilmemesi gerekmektedir’ dedi.

Doç. Dr. Abuzer Acar, buzağı ölümlerinin önlenmesinde koruyucu hekimlik uygulamalarının önemli olduğunu hatırlattı. Acar, gebe hayvanların doğuma 2 ay kala buzağı ishallerine karşı mutlaka aşılanması gerektiğine vurgu yaptı. Acar, ‘Doğum yapacak ineklerin temiz ve kuru ortamlarda doğum yaptırılmalarını, doğan buzağılara ise doğuma müteakip 1 saat içerisinde ağız sütü en an 2 litre miktarda verildiği takdirde buzağılarda ölüm oranları önemli miktarda düşecektir’ diye konuştu. Veteriner Sağlık Ürünleri ve Halk Sağlığı Daire Başkanı Arif Özkan da, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanacak olan veteriner tıbbi ürünlerin, elektronik reçete sistemi üzerinde yapılacağını kaydetti. Özkan, reçeteli satışı sayesinde hayvan sağlığı ve tedavi uygulamalarının kontrollü bir şekilde yürütülmesi, hayvansal gıdalarda ilaç ve kalıntı takibi açısından çok faydalı bir uygulama olacağını kaydetti.


Kaynak / Editör: Okunma 103

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


TarımHaberleri

Yozgat’ta 260 Projeye 126 Milyon Lira Hibe Destek
Patates hasadı başlandı
Sorgun’da Hububat Ekimi Başladı
Sorgun’da Jeotermal Kaynaklarla Topraksız Tarım Yapılıyor
Saman İhtiyacı Anız Yangınlarını Azalttı
Bakan fakıbaba, “biz zengin toprakların zengin çocukları olacağız”
Pancar Üreticisine 6 Milyon 480 Bin Lira Avans Ödemesi Yapıldı
Buzağılara koruma!

Diğer Haberler

Gezici Kütüphane Yollarda
Zirvede Yalnız Kaldılar
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Sorgun'da coşkuyla kutlandı
Kombi Bakımlarına Dikkat
Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Başarılı Öğrencileri Ödüllendirdi
Otomobil 5 Metrelik İstinat Duvarından Aşağı Uçtu: 2 Yaralı
Yazgat'ta kazada ölen 5 kişi toprağa verildi
Jandarmadan Hintkeneviri Operasyonu
E-Gazete (Gerçek Haber Gazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Hamdi Temel

Hamdi_Temel Dikkat çekiciliğin tılsımıdır sarı renk!

18.01.2018 08:20:41

Köşe yazılarımı takip edenler bazen “renklerin di..

Ali Demirdağ

Ali_Demirdağ Diyanetle neden bu kadar uğraşıyorlar?

10.01.2018 11:27:42

“Ey İman edenler! İçki, kumar, putlar ve kısmet..

Salih Arslan

Salih_Arslan Seyit Onbaşı Ve Vefa

31.03.2017 10:21:49

Sizlere iki resimden bahsetmek istiyorum. Bundan sekiz-on yı..

Murat Ersal

Murat_Ersal Tekrarlı cümlelerimiz

16.06.2016 12:43:40

Tuhaflıklar bulunan cümlelerin kullanımındaki ça..

Halit Yılmaz

Halit_Yılmaz Nereden Nerelere

23.04.2012 17:46:01

Uzun yıllar profesyonel liglerde mücadele eden Yozgat&r..
Kayaalp’ten şampiyonluk sözüCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milli güreşçi Rıza Kay..
En Çok Okunanlar
Taraftarlardan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kaygusuz’a ziyaret GENÇ Sorgunlular Taraftar Derneği Başkanı Seyit Küçü.. Yozgat’ta bulunan kamu kurumlarında görevden uzaklaştırılanların.. Yetim Şule’nin İnanılmaz Azmi Sorgun’da ikamet eden 18 yaşındaki yetim Şule Göçmen, der.. Sorgun'da FETÖ Operasyonu: 6 kişi tutuklandı Yozgat ve İlçelerinde FETÖ Örgütüne yönelik..

16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan Anayasa değişikliği ve Başkanlık sistemi referandum oylamasında tercihini ne olarak kullanacaksın?


Anketler
   Evet14 Kişi (% 63 )
   Hayır8 Kişi (% 36 )
   Fikrim Yok0 Kişi (% 0 )
   Hiçbiri0 Kişi (% 0 )

Toplam 22 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(Yozgat)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2207:5112:5915:3017:5419:16

Hava Durumu
Şehir
(Yozgat)
Bugün
-2°°C - 0°°C
Pazartesi
-7°°C - 6°°C
Çarşamba
1°°C - 7°°C
Cuma
2°°C - 6°°C

Günün Sözü


Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.


(MEVLANA (R.A))


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,84